Endodontiskā ārstēšana, plaši pazīstama kā sakņu kanālu ārstēšana, ir procedūra, kurā ārsts attīra un dezinficē zoba sakņu kanālus, pēc tam aizpilda tos ar īpašu materiālu, lai novērstu turpmāku infekciju un saglabātu zoba integritāti. Šo procedūru visbiežāk izmanto, lai glābtu zobus, kas ir smagi bojāti zobu kariesa, traumas vai citu iemeslu dēļ, kas ir izraisījuši infekciju zobu iekšienē.
Endodontiskā ārstēšana sastāv no vairākiem soļiem:
- Vietējā anestēzija: Procedūra sākas ar vietējas anestēzijas ievadīšanu, lai nodrošinātu, ka pacients nejūt sāpes.
- Piekļuve sakņu kanāliem: Zobārsts veic mazu griezumu, lai piekļūtu zoba sakņu kanāliem.
- Sakņu kanālu attīrīšana: Sakņu kanāli tiek attīrīti no bojātajiem audiem, inficētām vielām un baktērijām, izmantojot speciālus instrumentus.
- Sakņu kanālu dezinfekcija: Pēc attīrīšanas procesa kanāli tiek dezinficēti, lai nodrošinātu, ka infekcija netiek atjaunota.
- Sakņu kanālu aizpildīšana: Attīrītie un dezinficētie sakņu kanāli tiek aizpildīti ar īpašu materiālu, lai novērstu turpmāku infekciju.
- Zoba restaurācija: Pēc sakņu kanālu ārstēšanas zobs tiek restaurēts, piemēram, ar zoba plombi vai kroni, lai nodrošinātu tā normālu funkcionalitāti.
Endodontiskā ārstēšana var būt ļoti veiksmīga, lai glābtu bojātu zobu un izvairītos no nepieciešamības to noņemt. Veiksmīgas ārstēšanas rezultātā pacients var saglabāt savu dabīgo zobu, turklāt ārstēšanas rezultātā pazūd sāpes un diskomforts, kas saistīti ar bojātu zobu.
Pēc endodontiskās ārstēšanas pacientam var būt neliels diskomforts vai sāpes, kas parasti izzūd dažu dienu laikā. Zobārsts var izrakstīt sāpju mazinošus līdzekļus pāri šiem simptomiem.
Ir svarīgi ievērot visus ārsta norādījumus saistībā ar zoba aprūpi un veikt regulāras pārbaudes, lai nodrošinātu, ka ārstēšana ir bijusi veiksmīga.