Zoba ekstrakcija var būt nepieciešama dažādos gadījumos, un tā tiek veikta, lai uzlabotu pacienta zobu veselību un novērstu iespējamus sāpju un komplikāciju riskus.
Zoba ekstrakcija var būt nepieciešama vairākos gadījumos, tostarp:
- Bojāti zobi: Ja zobs ir smagi bojāts zobu kariesa, traumas vai citu iemeslu dēļ un to nevar izlabot ar restaurēšanas procedūrām.
- Zobu saspiešana: Bieži vien tiek piedzīvota situācija, kad zobi tiek saspiesti un nevar pienācīgi iznākt. Tas var izraisīt sāpes un nelabvēlīgu ietekmi uz citiem zobiem.
- Zoba saknes infekcija: Kad zoba saknēs notiek infekcija (abscess), tas var izraisīt intensīvas sāpes un uzbriestu audus apkārtējā zonā. Šajos gadījumos ir nepieciešama zoba ekstrakcija.
- Gudrības zoba raušana: Gudrības zobi ir pēdējsie zobi, kas parasti iznāk pusaudža gados vai pat vēlāk. Dažiem pacientiem gudrības zobi var būt nepiemērotas atrašanās vietā, izraisot sāpes un citas problēmas. Šādos gadījumos tiek veikta gudrības zoba ekstrakcija.
zoba ekstrakcijas procedūra
Zoba ekstrakcijas procedūra sākas ar pacienta mutes dobuma numurēšanu un vietējās anestēzijas ievadīšanu, lai nodrošinātu sāpju neesamību procedūras laikā. Pēc tam zobs tiek uzmanīgi noņemts, izmantojot speciālus instrumentus.
Ja zobs ir sarežģīti pieejams, piemēram, ja tas ir daļēji iznācis vai saspiedis citus zobus, var veikt mazu griezumu, lai vieglāk piekļūtu zobam. Pēc zoba izņemšanas, ievietojama sterila vata un varbūt šuves, lai veicinātu dzīšanu.
atveseļošanās pēc zoba ekstrakcijas
Pēc zoba ekstrakcijas pacientam jāievēro īpaši aprūpes norādījumi, lai izvairītos no infekcijām un nodrošinātu pareizu dzīšanu. Parasti pacientam tiek ieteikts ievērot mīkstu ēdienu diētu un izvairīties no smēķēšanas un dzērienu caur salmu.
Sāpes un pietūkums pirmajās dienās pēc ekstrakcijas ir normāli, un to var kontrolēt ar sāpju mazinošiem līdzekļiem, ko izraksta zobārsts. Pilnīga dzīšana parasti prasīs vairākas dienas līdz nedēļas.